6.3ZL3900MEFC12.5X25
Rubycon
Product No:
6.3ZL3900MEFC12.5X25
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.939 A @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZL
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 3900 µF
Package Bulk
Impedance 18 mOhms