6.3ZLG100MEFCTZ6.3X7
Rubycon
Product No:
6.3ZLG100MEFCTZ6.3X7
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZLG
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 150 mOhms