6.3ZLG560MEFCT78X11.5
Rubycon
Product No:
6.3ZLG560MEFCT78X11.5
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZLG
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 560 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 36 mOhms