63ZLH120MEFC8X20
Rubycon
Product No:
63ZLH120MEFC8X20
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 120 µF