6.3ZLH220MEFC5X11
Rubycon
Product No:
6.3ZLH220MEFC5X11
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 135414
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 172.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF
Package Bulk
Impedance 220 mOhms