63ZLH700MEFC16X20
Rubycon
Product No:
63ZLH700MEFC16X20
Description:
CAP ALUM 700UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 700 µF