6.3ZLH820MEFCT78X11.5
Rubycon
Product No:
6.3ZLH820MEFCT78X11.5
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 567 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 820 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 56 mOhms