6.3ZLQ10000MEFC16X20
Rubycon
Product No:
6.3ZLQ10000MEFC16X20
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.45 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series ZLQ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10000 µF
Package Bulk
Impedance 14 mOhms