650FPR005E
Ohmite
Product No:
650FPR005E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Radial Lead
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.005 OHM 1% 5W RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Composition Metal Element
Height - Seated (Max) 0.450" (11.43mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 1.400" L x 0.250" W (35.56mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Radial Lead
Resistance 5 mOhms
Series 60
Power (Watts) 5W