666K101-16
Cicoil
Product No:
666K101-16
Manufacturer:
Cicoil
Description:
CBL RIBN 16COND 0.039 CLEAR 100'
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 260°C
Cable Type Flat Cable
Current Rating (Amps) 5 A
Jacket (Insulation) Material Flexx-Sil™
Shielding Unshielded
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL E324413, CE
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
First Conductor Mark -
Series -
Length 100.0' (30.48m)
Ribbon Width 0.630" (16.00mm)
Voltage 450 V
Mfr Cicoil
Pitch 0.039" (1.00mm)
Conductor Strand -
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color Clear
Features -
Package Bulk
Insulation Resistance 200MOhm