68021WA4P401
NorComp Inc.
Product No:
68021WA4P401
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS PNL MNT
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature -50°C ~ 100°C
Number of Rows 2
Number of Positions 21 (17 + 4 Power)
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder Cup
Mounting Type Panel Mount
Contact Form -
Series 680
Connector Style D-Sub, Combo
Package -
Base Product Number 68021W