680S13W6103L401
NorComp Inc.
Product No:
680S13W6103L401
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 13POS PNL MNT
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A, 40A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature -55°C ~ 155°C