682-025-113R171
NorComp Inc.
Product No:
682-025-113R171
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.318" (8.08mm)
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Male Pins
Features Ground Strap, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C