6820PL-05W-B30-D00
NMB Technologies Corporation
Product No:
6820PL-05W-B30-D00
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 225.0 CFM (6.30m³/min)
Noise 55.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.550A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Obsolete
Voltage Range 12 ~ 30VDC
RPM 3150 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 50.80mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.562 in H2O (140.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Round - 172mm Dia
Weight 1.8 lbs (816.5 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series 6820PL
Power (Watts) 13.2 W