Home / DIN 41612 / 689-096-290L001
minImg
689-096-290L001
NorComp Inc.
Product No:
689-096-290L001
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN DIN RCPT 96POS IN-LINE GOLD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 145°C
Number of Rows 3
Number of Positions 96
Contact Finish Thickness Flash
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Gold
Termination IDC
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Series 689
Mfr NorComp Inc.
Pitch 0.100" (2.54mm)