6SEP470M+TSS
Panasonic Electronic Components
Product No:
6SEP470M+TSS
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 210.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series OS-CON™, SEP
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.21 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF