6SEPC220M
Panasonic Electronic Components
Product No:
6SEPC220M
Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 149 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series OS-CON™, SEPC
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.98 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 220 µF