6SEPC470ME+TSS
Panasonic Electronic Components
Product No:
6SEPC470ME+TSS
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 148.5 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.97 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF