6SEPC470M+TS
Panasonic Electronic Components
Product No:
6SEPC470M+TS
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H
In Stock : 2187
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 285 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.7 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF