6SVPE150M
Panasonic Electronic Components
Product No:
6SVPE150M
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
In Stock : 15955
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 176 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series OS-CON™, SVPE
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 3.52 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 150 µF