6SVPT330M
Panasonic Electronic Components
Product No:
6SVPT330M
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
In Stock : 1706
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 169.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series OS-CON™, SVPT
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 3.39 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 330 µF