Home / Memory / 71V35761SA166BGG
minImg
71V35761SA166BGG
IDT, Integrated Device Technology Inc
Product No:
71V35761SA166BGG
Package:
119-PBGA (14x22)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC SRAM 4.5MBIT PARALLEL 119PBGA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 166 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 128K x 36
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 119-PBGA (14x22)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.5 ns
Memory Size 4.5Mbit
Package / Case 119-BGA
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V