74ABT20DB,112
NXP USA Inc.
Product No:
74ABT20DB,112
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
14-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
NAND GATE, ABT SERIES, 2 FUNC, 4
In Stock : 1082
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 523
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Max Propagation Delay @ V, Max CL 3.9ns @ 5V, 50pF
Logic Type NAND Gate
Mounting Type Surface Mount
Input Logic Level - Low 0.8V
Product Status Active
Supplier Device Package 14-SSOP
Series 74ABT
Package / Case 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Input Logic Level - High 2V
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Inputs 4
Mfr NXP USA Inc.
Features -
Number of Circuits 2
Package Tube
Current - Quiescent (Max) 50 µA
Current - Output High, Low 15mA, 20mA