74AC240P-E
Renesas Electronics America Inc
Product No:
74AC240P-E
Package:
20-PDIP
Description:
OCTAL BUFFER/LINE DRIVER WITH 3
In Stock : 2920
Ext Price
  • 181
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 20-PDIP
Series 74AC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr Renesas Electronics America Inc
Number of Elements 2
Package Bulk
Current - Output High, Low 24mA, 24mA