74AC240SC
Fairchild Semiconductor
Product No:
74AC240SC
Package:
20-SOIC
Description:
SN74AC240 OCTAL BUFFERS/DRIVERS
In Stock : 2187
Ext Price
  • 550
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Series 74AC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr Fairchild Semiconductor
Number of Elements 2
Package Bulk
Current - Output High, Low 24mA, 24mA