74ACTQ240SJ
Fairchild Semiconductor
Product No:
74ACTQ240SJ
Package:
20-SOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOP
In Stock : 16912
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 181
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SOP
Series 74ACTQ
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr Fairchild Semiconductor
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 24mA, 24mA