74ALVCH16543DL
Texas Instruments
Product No:
74ALVCH16543DL
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
56-SSOP
Description:
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 56SSOP
In Stock : 1406
Ext Price
  • 105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Number of Bits per Element 8
Logic Type Transceiver, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 56-SSOP
Series 74ALVCH
Package / Case 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V
Mfr Texas Instruments
Number of Elements 2
Package Bulk
Current - Output High, Low 24mA, 24mA