74LVC1G08GF/S500
Nexperia USA Inc.
Product No:
74LVC1G08GF/S500
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
6-XSON (1x1)
Batch:
Datasheet:
Description:
74LVC1G08 - Single 2-input AND g
In Stock : 10000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2466
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Max Propagation Delay @ V, Max CL 5.5ns @ 5V, 50pF
Logic Type AND Gate
Mounting Type Surface Mount
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-XSON (1x1)
Series 74LVC
Package / Case 6-XFDFN
Input Logic Level - High 1.7V ~ 2V
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V
Number of Inputs 2
Mfr Nexperia USA Inc.
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Current - Quiescent (Max) 4 µA
Current - Output High, Low 32mA, 32mA