77315-124-14LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
77315-124-14LF
Description:
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.094" (2.40mm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.266" (6.75mm)
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.112" (2.84mm)