Home / Crystals / 7V-50.000MEIQ-T
minImg
7V-50.000MEIQ-T
TXC CORPORATION
Product No:
7V-50.000MEIQ-T
Manufacturer:
TXC CORPORATION
Description:
3.2X2.5 GLASS SEAL MHZ QUARTZ XT
User Guide
Load Capacitance 10pF
Frequency Tolerance ±10ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±20ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Ratings -
Series 7V
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr TXC CORPORATION
Frequency 50 MHz