80ZLH100MEFCT78X20
Rubycon
Product No:
80ZLH100MEFCT78X20
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 367.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZLH
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 190 mOhms