80ZLH220MEFC10X23
Rubycon
Product No:
80ZLH220MEFC10X23
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
In Stock : 1296
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 585 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZLH
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF
Package Bulk
Impedance 110 mOhms