80ZLH82MEFCT810X12.5
Rubycon
Product No:
80ZLH82MEFCT810X12.5
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 312 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 82 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 230 mOhms