80ZLJ470M18X20
Rubycon
Product No:
80ZLJ470M18X20
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
In Stock : 145
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.249 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series ZLJ
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 45 mOhms