82A0111-16-9
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
82A0111-16-9
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 5'
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series MIL-W-22759, FlexLine
Length 5.00' (1.52m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 259/40
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color White
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.079" (2.01mm)