Home / Heat Sinks / 904-27-2-18-2-B-0
minImg
904-27-2-18-2-B-0
Wakefield-Vette
Product No:
904-27-2-18-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Description:
HEAT SINK PIN FIN 27X27MM CLIP
User Guide
Shape Square, Pin Fins
Material Aluminum
Product Status Active
Fin Height 0.693" (17.60mm)
Series 904
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 4.13°C/W @ 200 LFM
Type Top Mount
Length 1.063" (27.00mm)
Mfr Wakefield-Vette
Thermal Resistance @ Natural 10.20°C/W
Material Finish Black Anodized
Package Box
Attachment Method Push Pin
Width 1.063" (27.00mm)