Home / Heat Sinks / 907-33-1-33-2-B-0
minImg
907-33-1-33-2-B-0
Wakefield-Vette
Product No:
907-33-1-33-2-B-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Description:
HEAT SINK ELLIP FIN 33X33MM CLIP
User Guide
Shape Square, Pin Fins
Material Aluminum
Product Status Active
Fin Height 1.283" (32.60mm)
Series 907
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 1.89°C/W @ 200 LFM
Type Top Mount
Length 1.299" (33.00mm)
Mfr Wakefield-Vette
Thermal Resistance @ Natural 7.71°C/W
Material Finish Black Anodized
Package Box
Attachment Method Push Pin
Width 1.299" (32.99mm)