90E24PYGI8
Renesas Electronics America Inc
Product No:
90E24PYGI8
Package:
28-SSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC ENERGY METERING 28SSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Current - Supply -
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - I/O Low 0.4V, 0.8V
Series -
Input Impedance 1kOhm, 50kOhm
Measurement Error 0.5%
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Meter Type Single Phase
Voltage - Supply 2.8 V ~ 3.6 V
Mfr Renesas Electronics America Inc
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - I/O High 2.4V, 3.9V, 6.2V