91-NWA120-CAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
91-NWA120-CAO
Description:
PMI .290" 120VAC HI-HAT PIN AMBE
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 30°
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)
Millicandela Rating 7500mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color Amber
Ratings AC
Lens Style Round with Flat Top
Series 90
Type LED
Voltage 120V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Amber
Wavelength - Peak 592nm
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 3.5mA
Lens Size 8.50mm Dia