9161A-01CW16LFT
Renesas Electronics America Inc
Product No:
9161A-01CW16LFT
Package:
16-SOIC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC FREQUENCY GENERATOR 16-SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Main Purpose Graphics Applications
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Ratio - Input:Output 2:2
Differential - Input:Output No/No
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOIC
PLL Yes
Series -
Input Clock, Crystal
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Output Clock
Mfr Renesas Electronics America Inc
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Frequency - Max 120MHz
Base Product Number 9161A