94-NKW28H-CWO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
94-NKW28H-CWO
Description:
PMI LED .290" FLUSH
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Viewing Angle 20°
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)
Millicandela Rating 27000mcd
Product Status Obsolete
Lamp Color White, Cool
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Lens Style Round with Flat Top
Series 90
Type LED
Voltage 28V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 16.5mA
Lens Size 8.50mm Dia