Home / Heat Sinks / 960-29-21-S-AB-0
minImg
960-29-21-S-AB-0
Wakefield-Vette
Product No:
960-29-21-S-AB-0
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Description:
HEATSINK 29X21MM SIDE PUSH PIN
In Stock : 89
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Shape Square, Pin Fins
Material Aluminum
Product Status Active
Fin Height 0.827" (21.00mm)
Series 960
Thermal Resistance @ Forced Air Flow 3.10°C/W @ 200 LFM
Type Top Mount
Length 1.142" (29.00mm)
Mfr Wakefield-Vette
Thermal Resistance @ Natural -
Material Finish Black Anodized
Package Box
Attachment Method Push Pin
Width 1.142" (29.00mm)