98414-G06-26U
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98414-G06-26U
Description:
CONN HEADER VERT 26POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Applications -
Number of Positions 26
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Cream
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)