Home / Headers, Male Pins / 98414-S04-20UB09LF
minImg
98414-S04-20UB09LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98414-S04-20UB09LF
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Applications -
Number of Positions 20
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Cream
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)