98417-F61-16LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98417-F61-16LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 16POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Minitek®
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Cream
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)