98417-F61-40ULF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98417-F61-40ULF
Description:
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Applications -
Number of Positions 40
Series Minitek®
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Cream
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm)