98424-F52-40ALF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98424-F52-40ALF
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)