98426-G16-08-290LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
98426-G16-08-290LF
Description:
CONN HDR 16POS 0.079" STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Black and Cream
Length - Post (Mating) 0.157" (4.000mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 1.260" (32.000mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold, GXT™
Series Minitek® 2.00mm
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.079" (2.00mm)
Length - Stack Height 0.976" (24.800mm)
Length - Tail 0.118" (3.000mm)