99M1121-18-2/6-0
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
99M1121-18-2/6-0
Description:
CABLE 2COND 18AWG BLACK SHLD
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0118" (0.300mm)
Jacket (Insulation) Material Zerohal™
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Polyester
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/0.0098"
Conductor Material -
Jacket Color Black
Package Tape & Reel (TR)
Jacket (Insulation) Diameter 0.171" (4.34mm)