99M1121-20-0/9-0
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
99M1121-20-0/9-0
Description:
CABLE 2COND 20AWG BLACK SHLD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0120" (0.305mm)
Jacket (Insulation) Material Zerohal™
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Polyester
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand -
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Black
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.151" (3.84mm)